Про спікеріаду, «опозиційну» Українську партію та взаємні люб’язності політиків

Навряд чи жодна з подальших сесій Івано-Франківської обласної ради нинішнього скликання зможе зібрати такий аншлаг. Станом на 11.00 годину 25 листопада сесійна зала була заповнена вщент. До неї завітали не тільки всі 114 новообраних депутатів, включно з головою ОДА Михайлом Вишиванюком та головою облради попереднього скликання Ігорем Олійником, представники духовенства (при чому делегація УГКЦ була представлена, як то кажуть, посиленим складом – одразу двома єпископами), народні депутати Валерій Келестин, Роман Ткач, Володимир Личук, Василь Чуднов, заступники голови ОДА, керівники районних та міських органів влади та місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів.

Після виконання Державного Гімну України та благословення представників духовенства слово взяв голова Обласної територіальної виборчої комісії. Василь Пилип’юк підвів підсумки виборів до обласної ради, відзначивши законність їх проведення та професіоналізм членів територіальних і дільничних виборчих комісій та подякувавши за якісне проведення виборів головам обласної ради та облдержадміністрації, а також керуючому справами облради . З його слів, в результатів виборів було обрано 114 депутатів, серед яких найбільшу кількість мандатів в раді набрали: ВО «Свобода» - 18 депутатів, партія «Батьківщина» - 16 депутатських мандатів, партія «Наша Україна» - 15, партія «Фронт змін» – 13 і Партія регіонів 11 мандатів. З їх представників і була сформована тимчасова президія під головуванням представника ВО «Свобода» Василя Срипничука.

Перший конфлікт виник вже на стадії обрання тимчасової лічильної комісії для обрання голови обласної ради. Скрипничук запропонував обрати 6 членів лічильної комісії і цей склад був проголосованій. Проте депутат від Української народної партії і за сумісництвом заступник голови Івано-Франківської ОДА Роман Струтинський заявив, що на депутатській узгоджувальній раді було вирішено: до тимчасової лічильної комісії увійдуть представники усіх 13 політсил, які пройшли до обласної ради. «У мене немає рішення узгоджувальної ради, -- зазначив Скрипничук, -- у мене є рішення обласної ради», на що Р.Струтинський парирував: «Погано, коли перші кроки обласної ради починаються з непорядності. Вступився за головуючого депутат-«батьківщинівець» Юрій Романюк, який послався на рішення зібрання представників демократичних політичних сил про те, що 13 членів лічильної комісії забагато для 114 депутатів.

 Як не дивно, очікуваного параду з чисельних кандидатів на посаду голови обласної ради не трапилось. Все було як в англійському парламенті: представник від опозиційної до влади більшості лідер обласної «Свободи» Олександр Сич та кандидат від провладної меншості міністр охорони здоров’я України Зіновій Митник. Цікавим є той факт, що кандидатуру З.Митника висунули на голосування не провладні «Партія регіонів», «Відродження» або Народна партія, а начебто опозиційна, націоналістична Українська партія Ігоря Насалика.

Традиційні виступи на підтримку кандидатів за кількістю висловлених люб’язностей на адресу опонентів нагадували більше промови на дипломатичному рауті, аніж дискусію в представницькому органі області. Так, Михайло Вишиванюк, Ярослав Шинкарук з «групи підтримки» З.Митника, як власне і сам депутат-міністр – відзначили неабиякий патріотизм Олександра Сича. В свою чергу, представники протилежної сторони: депутати Юрій Романюк, Зіновій Береговський, Степан Волковецький, як, власне і сам головний «свободівець» області – відповіли компліментами про досвід роботи та професіоналізм З.Митника. Щоправда, не обійшлося і без долі сарказму та навіть образ. Зокрема, пан Волковецький зазначив, що для області було би дуже добре, якби така професійна людина, як З.Митник і надалі залишався на посаді міністра охорони здоров’я, а Юрій Романюк вдався до традиційних «батьківщинівських» аргументів про «понятія», «єнакієвомислення» та «Мурку».

Після обговорення все мало б піти як по маслу і давалося б, розв’язка ключового питання – спікеріади – та кінець сесії вже не за горами. Та, яке виявилось, не все так просто. І справа навіть не в маленькій заминці пов’язаній з незрозумілою для здорового глузду суперечкою, в якому порядку ставити прізвища в бюлетені, робити один бюлетень на обох кандидатів чи для кожного окремо (всі ці питання розглядались на сесії) і навіть не в застереженні того ж таки Романа Струтинського про те, що закон забороняє депутатам демонструвати свої заповнені бюлетені, яке в подальшому було зігноровано депутатами від ВО «Свобода»… Вочевидь, до тимчасової лічильної комісії таки дійсно включили замало людей, оскільки від моменту затвердження порядку включення прізвищ до бюлетенів до оголошення результатів голосування пройшло щонайменш три години. Значна частка цього часу припала на підрахунок голосів.

Зрештою, як вже повідомлялося, 68-ма голосами проти 46-ти переміг Олександр Сич. Зрештою, можливо для пана Митника такий перебіг подій і є більш сприятливим, оскільки позбавив його дилеми, на якому кріслі залишатись: теплому, проте хиткому міністерському чи не такому нагрітому, проте стійкому на найближчі 5 років кріслі голови облради. 

Подальші щонайменш п’ять годин сесії були присвячені обранню першого заступника голови, заступника та голови постійної бюджетної комісії. В наслідок тривалих консультацій і дискусій ці крісла посіли відповідно «батькіщинівець» Василь Гладій, «нашоукраїнець» Остап Дзеса та керівник обласної структури «Фронту змін» Володимир Шкварилюк.

Поки тривала спікері вада почалося формування депутатських фракцій. Першими про намір створити в раді своє об’єднання заявили 13 депутатів від партії «Фронт змін», які створили фракцію «За зміни Прикарпаття» під керівництвом  В.Шкварилюка. Їх естафету підтримали «Батьківщина», «Свобода» та інші, в тому числі і Партія регіонів.

 

Івано-Франківськ, Новини, Політика, Спорт, Новини України.