Дітовбивця вини не визнає

Мешканець Верховинського району Василь Мартищук, якого судять за вбивство двох власних синів, вважає свою вину не доведеною.

У четвер, 18 листопада, минув рівно рік від подвійного вбивства, яке сталося на присілку Суха в гуцульському селі Криворівні. Тієї жахливої ночі 45-річний Василь Мартищук, який через хворобу ока мав у селі прізвисько Циклоп, влаштував у своїй хаті криваве побоїще. Пострілами з мисливської рушниці він убив двох своїх синів, важко поранив третього сина, а також хлопця, який був йому за прислугу, та свого майбутнього свата. Через кілька днів ґазда готувався віддавати заміж свою улюблену доньку. Але замість весілля в обійсті Мартищуків довелося рихтувати похорон.

Двох молодших синів батько убив сплячими, пострілами через вікно. Найстарший син Дмитро прокинувся від стрілянини і спробував утекти в сусідню кімнату, але й там був поранений в бік. Не уникнули шроту і ще двоє чоловіків, які ночували в хаті. Уже на суді жертви знавіснілого ґазди згадували, що той, влаштувавши криваву бійню, кричав: "Мені однаково за скількох сидіти, двох я вже убив!". Тільки його дружині вдалося неушкодженою непомітно вибігти з хати і викликати міліцію. Всього чоловік здійснив сім пострілів. Останній - у себе.

Коли прийшли правоохоронці, ґазда сидів у фотелі посеред хати і тримався за поранену ліву руку. Він поранився або незграбно вистреливши із дубельтівки, в якої один ствол був вкорочений, або намагаючись покінчити життя самогубством. Невдовзі Василю Мартищуку було пред'явлено звинувачення у вбивстві двох осіб та замаху на вбивство трьох осіб. Дві психіатричні експертизи, останню з яких звинувачений у вбивстві власних дітей проходив у стаціонарі Львівської обласної психлікарні, не виявили відхилень у його психічному здоров'ї. За попередньою версією, причиною розправи стали майнові суперечки під час вечірнього застілля, які закінчилися тим, що сини відлупцювали батька. Уночі він взяв стару незареєстровану мисливську рушницю і помстився за кривду.

Минулої п'ятниці, 12 листопада, Апеляційний суд Івано-Франківської області завершив судове слідство у цій резонансній справі. Під час судових дебатів представник державного обвинувачення просив для підсудного довічного ув'язнення.

"В даному випадку підсудний заслуговує особливого осуду, бо посягнув на життя своїх рідних дітей, - стверджував у своєму заключному слові прокурор. - В ту ніч ним керували не розум і справедливий гнів, а нехтування чужим життям та зневага до чинних норм моралі, підсилена станом алкогольного сп'яніння. Обвинувачення знайшло повне підтвердження під час судового слідства. Таке покарання, як позбавлення волі на певний строк, за таких обставин було б несправедливим. Вважаю за доцільне застосувати до підсудного виняткову міру покарання - довічне ув'язнення".

Захисник підсудного, якого призначила обласна колегія адвокатів, попросив суд при винесенні вироку врахувати позитивні характеристики з колишнього місця роботи (до втрати зору на одне око Василь Мартищук працював лісником у Верхньоясенівському лісництві Верховинського лісгоспу - авт.) та незадовільний стан його здоров'я.

Сам підсудний у дебатах заявив, що доказів його вини у вбивстві немає. "Не доведено, ніхто не видів, що то я зробив. Всі неоднаково говорять. А то ж треба було перезарядити, прицілитися, куча роботи...", - говорив він. Коли ж суддя поцікавився, чому в такому випадку на нього "наговорюють", Василь Мартищук не зміг відповісти. Він слізливим голосом жалкував за своїми страченими дітьми і нарікав на свої болячки. "Ліпше б я був вмер, а не вони. Я розкаююся, душа мене болить. Я ж інвалід...", - говорив він, виправдовуючись.

"В чому ви розкаюєтесь, якщо вважаєте, що це не ви зробили?" - перепитав Василя Мартищука головуючий на суді.

"Шкода синів, я всьо їм дав...", - відповів той.

...Цього тижня Василь Мартищук скаже своє останнє слово на суді. Після чого буде винесено вирок у цій резонансній кримінальній справі. "ГК" продовжує стежити за перебігом судового процесу.

Галицький Кореспондент

Івано-Франківськ, Новини, Політика, Спорт, Новини України.